top of page

ATELIER DOULA KİTAPLIĞI - Daphnis ile Khloe'nin Aşkı


Bir Edebiyat Tutkunundan Şefkatli Bir Kitap Tavsiyesi

*şiddetle tavsiye değil, şefkatle tavsiye edelim en güzeli!


DAPHNIS İLE KHLOE'NİN AŞKI, LONGOS

Can Klasik

Çeviri: Zeynep AvcıVeeeee kitap tavsiyesi geliyor!

Tam kapanmaya girmeden önceki gün eve geçerken aldım Ihlamurlar Altında Gezinti ve Daphnis ile Khloe’nin Aşkı kitaplarını. Hangisini önce okusam diye düşünürken, bu sabah hiç tereddütsüz “Daphnis ile Khloe’nin Aşkı”na gitti elim. Her kitabın okunmasının kesinlikle bir zamanı var. Bugün buna çok daha fazla inandım.

Yerimden bir dakika bile kalkmadan tek solukta okudum. Bu günlerde fazlasıyla ihtiyacımız olan sevginin yaydığı şifayı tüm hücrelerimde hissettim. Yazarın da dediği gibi; Acı çekenlere şifa olsun, yas tutanları avutup yatıştırsın, Eros’u hissetmiş olanların anılarını canlandırsın, henüz hissetmemiş olanları ise eğitsin. Bu harika eseri biz edebiyat tutkunlarıyla paylaşan ve iyi ki hayatımızda olan @canyayinlari ‘na ve akıcı bir Türkçe ile dilimize kazandıran eserin çevirmeni Zeynep Avcı’ya sonsuz teşekkürler.

Sıcacık bir duygu yayan kitabın kitap illüstratörü Elif Sezgin de olmak üzere kitabın raflara yerleşip bizlere ulaşmasında emeği geçen tüm isimlere de ayrı bir teşekkür etmek gerekir. ❤️


Kitabın ilk sayfalarında çevirmenin notlarını okuyoruz. Ardından yazarın öykü hakkındaki anlatımı ile baş başa kalıyoruz. Tam da o sayfalarda bu eseri tek solukta okuyacağımızın işaretleri verilmiş aslında. Henüz mitolojik hikayemizin içinde akıp gitmeden önce yazarın eser hakkındaki yazdığı "Longos'un Pastorali" kısmında beni en çok etkileyen bazı paragraflar şunlar oldu.


“Günün birinde Lesbos Adası’nda avlanırken nympha’ların kutsal koruluğunda hayatım boyunca

rastladığım en güzel görüntüyle karşılaştım. Bu Eros’u, sevgiyi anlatan

bir tasvirdi.


Zaten koruluk da pek hoş bir yerdi, yoğun ağaçlıklarla doluydu, çeşit çeşit çiçeklerle bezenmişti.


....


Ama ben asıl büyük zevki gördüğüm o resimden almıştım; benzersiz bir sanatsal beceriyle ve Eros’un inayetiyle yapılmıştı.


....


Doğum yapmış kadınları resmetmişti; başka kadınlar da yeni doğan bebekleri kundaklıyor, çocukları gösteriyor, koyunlar kuzularını emziriyor, çobanlar kuzuları seçiyor, gençler düğünler düzenliyordu. Uzun uzun seyrettim, baktıkça hayranlığım arttı ve bu resmi yansıtacak bir şey yazma arzusuna kapıldım.


....


Bunları Eros’a, nympha’lara ve Pan’a olduğu kadar tüm hemcinslerime de adayarak yazdım ki keyif alsınlar, benimsesinler. Acı çekenlere şifa olacak, yas tutanları avutup yatıştıracak, Eros’u hissetmiş olanların anılarını canlandıracak, henüz hissetmemiş olanları ise eğitecektir. Güzellik ve onu görebilecek gözler var oldukça kimse Eros’tan kaçamamıştır, kaçamayacaktır. Başkalarının yaşadıklarını yansıtırken tanrılar kendimi dürüst, mütevazı, dengeli tutma gücü versin bana.”


Eğer pastoral duygular size her zaman iyi geliyorsa şefkatle tavsiye ediyorum, mutlaka okuyun. Okumuş olanlarınız varsa yorum kısmına nasıl bulduklarını, okumadan önce ve sonra nasıl hissettiklerini yorum olarak yazarsa daha da çok sevinirim.


Sizce de içinde yaşadığımız şu günlerde pastoral duygulara her zamankinden daha çok ihtiyacımız yok mu? Daphnis ile Khloe'nin Aşkı hepimize şifa getirsin.


Mutlaka okuyun!


Sevgi, Sağlık ve Şefkatle kalın...

DAPHNIS İLE KHLOE'NİN AŞKIDAPHNIS İLE KHLOE'NİN AŞKDAPHNIS İLE KHLOE'NİN AŞDAPHNIS İLE KHLOE'NİN ADAPHNIS İLE KHLOE'NİN DAPHNIS İLE KHLOE'NİNDAPHNIS İLE KHLOE'NİDAPHNIS İLE KHLOE'NDAPHNIS İLE KHLOE'DAPHNIS İLE KHLOEDAPHNIS İLE KHLODAPHNIS İLE KHLDAPHNIS İLE KHDAPHNIS İLE KDAPHNIS İLE CHLODAPHNIS İLE CHLDAPHNIS İLE CHDAPHNIS İLE CDAPHNIS İLE DAPHNIS İLEDAPHNIS İLDAPHNIS İDAPHNIS DAPHNISDAPHNIDAPHNDAPHDAPDADpAPDpADpDdDdAPHNIS İLE KHLOE'NİN AŞKI


Resim: Marc Chagall'in Daphnis et Chloé serisi13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

HAKKIMDA

bottom of page