top of page

DOĞUMDA SUYUN ETKİSİ

İş yerinizden çıktınız eve geçiyorsunuz, tek isteğiniz bir an önce eve gidip ılık bir duşa girerek rahatlamak ve gevşemek ya da su dolu küvette rahatlama ve gevşemenin yanında biraz keyif yapmak...


Doğumda da suyun etkisi sizi tamamen rahatlatmak ve gevşetmektedir.


Doğumun başladığı ilk andan itibaren suyun rahatlatıcı etkisinde kalabilir ya da suda doğum yapabilirsiniz.


Doğum öncesi de, doğum sırasında da -hatta doğum sonrasında da- suyun etkisiyle rahatlamanın yanında iç sesiniz ile daha rahat bir iletişime geçebilir, mahremiyet alanınızı daha kolay kurabilir, bebeğinizle iletişimi dilediğiniz kadar kurabilirsiniz. O sırada tek ses suyun, iç sesinizin ve kalp atışlarınızın harmonisi ile oluşacaktır.


Peki suyun etkisi bedeninizde nasıl kendini gösterir?


• Ilık su oksitosini arttırarak vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfini salgınlanmasına alan açar. Oksitosin endorfini salgılayınca doğal olarak stres hormonumuz adrenalin seviyesi düşecektir.

Bebeğinizin doğum yolculuğundaki ilerleyişinin işaretleri olan doğum dalgalarının yoğunluğu daha az hissedilir.


• Ilık su sayesinde kaslarınız gevşer ve pelvisteki hareket alanı fazlalaşır. Hareket özgürlüğü ve suyun rahatlatıcı etkisi birleşince doğumun akışı da rahat bir sürece el uzatır.


• Suyun kan dolaşımınızdaki etkisinden dolayı bebeğinize giden kan ve okdijen miktarı da artış gösterir.


Fiziksel ve psikolojik olarak sizi rahatlatacak, mahremiyet alanınızı koruyacak, akışa teslimiyetinizi sağlayacak olan su desteğinin sizin en büyük yardımcınız olduğunu unutmayın!

📷 @lophotobirth#doula #doumdoulaları #doulalife #doulalove #doulasupport #douladesteği #doğumdadouladesteği #sudadoğum #waterbirth #birthpool #naturalbirth #hypnobirthing #doğum #birth #birthsupport #staytuned

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page