top of page

Doula Olma Yolculuğuna Nasıl Çıktım?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2021


Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki, bu yolculuk DOULA olma yolcuğundan öte kendime annelik yapabilme gücünü ve farkındalığını kazandığım bir yolculuktu.

Yolculuğun İlk Adımları

23 yaşında yaşadığım bir kayıp sonrasında, kaybımın kalbimde yarattığı her koca boşluğu daha fazla şefkat ve sevgiyle doldurmuştum, ta ki artık içimde tutamayacak kadar çoğalana kadar. Bir bebeğin, çocuğun gözlerinden kalbine akmalıydı bu sevgi ve içimde var olan tüm şefkatim. Ama nasıl?


Her sabah yaptığım gibi Nefess Yoga'daki yoga pratiğime gittiğimde "Gelecek Eğitimler" yazılı tabloda "Çocuk Yogası Eğitmenliği" için eğitim tarihleri yazılıydı. Güzel bir başlangıç olabilirdi, öyle de oldu!

Hiç düşünmeden içeri girdim ve eğitim için kaydımı yaptırdım. İçim kıpır kıpırdı.

Eğitim günü geldi; sevgili eğitmenimiz Gökçe ve birbirinden harika kadınlarla unutulmaz bir eğitim süreci yaşadık. Yetmedi; eğitimin ikinci modülü olan Ergen Yogası Eğitmenliği için Gökçe'nin peşinden bu sefer Yoga 8'e gittim.


Ama bu da yeterli gelmedi.

İçeride bir yerde hiçbir şekilde dolduramadığım bir eksik vardı.


Yolculuğun İkinci Adımı: Hamile Yogası Eğitmenliği

Yolda yürürken karşılaştığım ya da sohbet ettiğim her hamile ile aramızda başka bir bağ oluşurdu. O sohbetlerden sonra içimdeki o boşluk daha da derinleşiyordu.

23 yaşında yaşadığım o kaybın ardından "İçimde büyüdükçe büyüyen o koca boşluğu belki de ancak bir doğum yapan o harika kadınlara destek olarak doldurabilirdim." diye düşünmemi sağlıyorlardı. Belki Hamile Yogası eğitmenliği yarayı kapatmak için iyi bir ilaç olabilirdi.


(Aslında yaranın her bir çizgisini keşfedeceğim bir kadın çemberinin tam da ortasına düşeceğimi henüz bilmiyordum.)


Do-um'un bu konuda en iyi adres olduğunu hissetmiştim, enerjim beni adeta Do-um'a yönlendiriyordu ama bilmediğim şey, bundan sonra orası sadece eğitmenlik aldığım bir yer olarak kalmayacaktı. Her defasında yaralarımın farkına varacak, onları görmezliğe gelmek yerine onlara daha da derinden bakacak ve iyileşmesi için önce onların ne istediğine yoğunlaşacaktım. O yaralar iyileşmeden başkasına iyi gelemezdim.


Artık yüzleşmekten korkmak yoktu.


Nur ve Sima! Hayatımı tamamen değiştiren iki mentor, öğretmen, abla, arkadaş... Kadın çemberinde duygusallığın içinde boğulurken, o şefkatli kollarıyla sıkı sıkı sarılarak beni aydınlığa çıkartan iki koca yürekli kadın ve hayatıma giren sekiz harika kız kardeş!


Hamile Yogası Eğitmenliği ile çok farklı bir Defne doğmuştu, ama efsanevi doğuş Doula ve Doğuma Rehberliği Eğitmenliği'nde yaşanacaktı.


Hamile Yogası Eğitmenliği sırasında hemen Doula'lık fikri aklıma düşmüştü. Ama içimdeki sese göre beklemem gerekliydi. Birden Do-um'un duvarında o cümleyi gördüm:


"Doğanın bir zamanı var, doğumun da... Bekle!"


12 ay sonra artık hazırdım; o zaman da eğitimin açılmasını beklediğim süreç başladı. Sonunda o gün gelmişti. Yine Nur ve Sima'nın güvenilir kollarında, en savunmasız anımda koruyucu alanım olan Do-um'daydım. Kız kardeşlerim diyeceğim 7 harika kadınla birlikte!


9 ay süren yoğun bir eğitim sürecinde öğrendiğim en temel şey önce kendime annelik yapmak oldu. Tarifi benzersiz bir yolculuktu bu; gerçekten nefes almayı, sayısız duyguyla yüzleştiğim, varlıklarını kabul ettiğim, yaşattıkları deneyimlere teşekkür ettiğim, kalbimdeki gücü keşfettiğim, paylaştığım, güldüğüm, ağladığım, sıkı sıkı sarıldığım, korktuğum ama hemen ardından gevşediğim, daha da ötesi tüm hislerimle yeniden doğmayı ve doğumlarda destek olmaya kendimi adadığım...


Kadına, doğuma, bebeğe, yapılması ve yapılmaması gerekenlere dair öğrendiğimiz tüm bilgilerle inzivaya gitme günü gelmişti. İnzivanın son günü, oluşturduğumuz çemberlerden birindeydik ve hepimiz birbirimize karşı kalbimizin tüm kapılarını açmış olarak son paylaşımlarımızı yapıyorduk. Çemberdeki her kadının gözlerine, kalbine teker teker baktım ve o an yeni bir aileye doğan bir Defne olarak ilk nefesimi aldım.


... ve artık DOULA'yım!


Artık bir doula olmuştum ve destek olduğum her anne adayının ANNE olarak doğuşunda, annesinin kollarına gelme yolculuğundaki bebeğin annesine destek olduğum her bir doğumda yeniden doğacaktım.


Ezgi ile başlayan doğum destekçiliğimdeki tüm pozitif doğum hikayeleri ile öyle de oldu!


23 yaşımdayken ayrılmak zorunda olsak da beni hiçbir zaman bırakmadığı ve

bu yolculuğa başlamamda bana ışık tutan o ruha, eğitim yolculuğum süresince elimi hiç bırakmayan Nur ve Sima'ya, kız kardeşliklerinin sadece eğitimde kalmadığı sevgili meslektaşlarıma, gerek Hamile Yogası gerek Doula eğitiminde desteğini bir an bile esirgemeyen sevgili dostum Müge'ye ve maddi - manevi her zaman yanımda olan anneme, babama ve kız kardeşime sonsuz teşekkür ederim.
Doğurma gücüyle adeta bir tanrıça misali güzellikte olan anne, senin ve bebeğinin bu kavuşma yolculuğu sırasında daima yanındayım.Doula desteği almak için


Instagram: @atelier.doula

Instagram profilimdeki linkteki formu da doldurarak ya da DM yolu ile mesaj atarak bana ulaşabilirsin.


E-Posta: defnearikan@atelierdoula.com

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page