top of page

Güvenli Bağlanmada Anne-Baba ve Bebek arasındaki konuşmanın önemi

Ebeveyn ve bebek arasındaki güvenli bağın kuvvetlenmesi ile doğuma hazırlık sürecinden itibaren annenin ve babanın bebeği ile mümkün olduğu kadar çok konuşması ile doğrudan bağlantılıdır.


Bebek anne karnında anne ve babasının sesini duyar.


Ayrıca anne ve babanın anne karnındaki bebeğiyle konuşmaları sırasında bebeğin dil merkezinin uyarılması için önem taşımaktadır.


Gününüzün nasıl geçtiğini, onun için nasıl geçtiğini sormak, masal anlatmak, bebeklerinin ruh halleri, duyguları hakkında konuşulması bebeğinizle anne-baba arasındaki güvenli bağlanmayı güçlendirir.


Doğum sonrasında da bebeğinizle aynı iletişimi devam ettirmeniz kurduğunuz bağı daha da güçlendirir.


Diyalog kurduğunuzda bebeğinizin mırıldanarak verdiği cevaplara onu gerçekten dinlediğinizi ifade ederek verdiğiniz cevaplarla, onun mırıldanmalarına anlam katmanız bebeğinizin daha çok mırıldanmak, yani sizinle daha çok iletişime geçmek için cesaretlenmesine alan açar.


Bebeğinizin mırıldanmalarına, sizinle iletişime geçtiği anlara kucak açın.


Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere; bebek annenin yanında mırıldanıyor ve anne de örneğin keyifsizliğinden dolayı hiç tepki vermiyor, sadece düşüncelere dalmış bir şekilde bebeğine odaklanmamış ise ve bebeğinin mırıldanmalarına cevap vermiyorsa bu güvensiz bir bağlanmaya yol açmaktadır.


📷 @catfancote.capturingbirth・・・

#doula #doulalife #doulasupport #doulalove #doumdoulaları #doulacare #doulawisdom #doulaservices #postpartumdoula #birthdoula #doulasmakeadifference #doulasupportedbirth #mama #mom #momlife #momblogger #doulablogger #birth #şefkatvebağlanmatemellidoğumahazırlık #bağlanma #skintoskin #skintoskinbonding
1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page